Jinekomasti Nedir Ve Estetik İle Düzeltilebilir Mi?

by Brian Collins .

Jinekomasti ve Estetik

Jinekomasti Yunanca “kadın gibi göğüsler” anlamına gelmektedir. Tıpta erkeklerde meydana gelen bir sorun olan meme büyümesine atıf yapmaktadır. Bu sorunun günümüzde erkekler arasında çok dile getirilmemesine rağmen yaygın bir sorun olduğunu söyleyebiliriz. Günümüzde meme büyümesi sorunu yaşayan erkek sayısı erkek popülasyonunun yüzde 40 ila 60’ı kadarıdır. Bu durum sadece bir göğüste etkili olabileceği gibi her ikisini de etkisi altına alabilmektedir. Her ne kadar jinekomastiye yol açan etkinin tam olarak ne olduğunu bilinmese de bazı hastalıkların ve kullanılan bazı ilaçların bu soruna yol açtığı düşünülmektedir. İzmir jinekomasti kliniklerinde bu soruna tamamen çözüm bulmak mümkündür.

Jinekomasti erkeklerde görünüm açısından özgüvenin azalmasına yol açabilen bir sorun. Jinekomasti sorunu bulunan erkekler göğüs küçültme ameliyatları sayesinde görünümlerini geliştirebiliyor ve özgüvenleri artış gösteriyor diyebiliriz. Bu sorunda estetik süreci göğüs içerisinden fazla yağların alınması ile gerçekleştirilir. Eğer meme büyümesi sorunu çok fazla ilerlemişse bu durumda göğüs bölgesinden bir miktar derinin alınması da söz konusudur. Tedavinin ardından elde edilen sonuçta erkekler daha düzgün görünümlü, düz ve şekilli bir göğse sahip olabilirler.

 

erkeklerde göğüs büyümesi süreci

Meme büyümesi tedavisi kimler için uygundur?

Meme büyümesi sorunu yaşayan her erkek, eğer psikolojik olarak denge halindeyse İzmir jinekomasti kliniklerinde ameliyatı olabilir. Bu kişilerin derileri normal bir kişinin derisine kıyasla bir miktar daha elastik yapıda olması oldukça doğaldır. Bu derilerin de ameliyat sürecinde alınması ve fit bir görünümün sağlanması mümkündür.

Jinekomasti ameliyatı olmadan önce erkeklerin mutlaka kilo problemlerini çözmek için çaba sarf etmeleri gerekir. Ameliyatın beklenen etkiyi gösterebilmesi içinde ameliyatın ardından kişilerin kilolarını kontrol etmelerinde fayda vardır. Erkeklerde meme büyümesi sorunu uyuşturucu ve stereoit kullanımına bağlı olarak da gelişebilmektedir. İlk olarak jinekomastik ameliyatı düşünülmeden önce erkeklerin mutlaka bu sorunlarından kurtulmayı denemesi gerekir. Daha sonra eğer sorunda bir gelişme olmazsa jinekomasti estetik ameliyatı değerlendirilebilir.

Meme büyümesi ameliyatı nasıl gerçekleşir?

Erkeklerde meme küçültmek için uygulanan ameliyatlar genelde sorunsuz geçen ameliyatlardır. Bu noktada İzmir jinekomasti kliniklerinden alanında uzman bir doktor tercih etmenizin büyük bir önemi olduğunu da söyleyebiliriz. Bununla birlikte ameliyatlardaki genel anesteziye bağlı risk faktörlerinin farkında olmakta da fayda vardır.

Anestezi haricinde meme küçültme ameliyatlarında deride hasar, fazla kanama ve ameliyatın yapıldığı bölgede enfeksiyon gibi sorunlar ortaya çıkabilir. Ek olarak başarısız operasyonlarda kalıcı yaraların oluşması bir göğsün diğerine oranla daha büyük veya küçük olması gibi olumsuz etkilerden bahsetmek de mümkün.

Jinekomasti ameliyatının planlanması süreci

Jinekomasti ameliyatına girmeden önce doktorunuzla mutlaka ön bir değerlendirme yapmanız gerekir. Bu noktada doktorunuz tıbbi geçmişinizi inceler ve meme büyüme sorununa hangi hastalığın sebep olduğunu bulmaya çalışır. Doktorunuz herhangi bir kötü alışkanlığa bağlı veya bozuk ciğer fonksiyonlarına bağlı meme büyüme sorununun gelişip gelişmediğini inceler. Eğer ön medikal değerlendirme de jinekomasti sorununa neden olanın sadece fazla kilolar olduğu anlaşılırsa bu noktada doktorunuz ameliyatı uygun görebilir.

Doktorunuz eğer gerekli görürse göğüs bölgenizin röntgenini veya X-ışını görüntüsünü de talep edebilir. Bu tetkikler tamamen göğüs kanseri riskini ortadan kaldırmaya yönelik uygulanan tetkiklerdir. Bu aşamayı geçtikten sonra ise plastik cerrahınız göğüs içerisindeki yağ ve doku miktarının ne seviyede olduğunu inceler ve operasyonu şekillendirir.

Jinekomastide beklentileriniz nasıl olmalıdır?

İzmir jinekomasti kliniklerinde gerçekleştirilen ameliyat genelde büyük göğüs sorunu olan erkeklerde tatmin edici sonuçlar veriyor. Bununla birlikte bazı erkekler ameliyat sonrası görünümleri hakkında büyük beklentilere de girebilirler. Bu noktada doktorunuzla beklentileriniz hakkında konuşmanızda fayda olduğunu düşünüyoruz.