Dişçide Diş Beyazlatma Yöntemleri Nelerdir?

by Brian Collins .

Diş Beyazlatma

Diş hekimi kontrolünde gerçekleşen diş beyazlatma yöntemleri ikiye ayrılır. Bunlar evde diş beyazlatma yöntemleri ve dişçinin ofisinde diş beyazlatma yöntemleridir. Bu yöntemler haricinde kişiler diş beyazlatma için üretilmiş diş macunu, diş bantları gibi ürünleri satın alarak da diş beyazlatma işlemlerini uygulayabilirler. Ankara’daki diş hekimleri genelde ofis tipi diş beyazlatmadan sonra mutlaka diş beyazlatma ürünlerinin bir süre düzenli şekilde kullanılmasını önermektedirler.

Dişlerin doğal rengini zamanla kaybetmesine neden olan pek çok etken vardır. Bu etkenlerin başında yaşlanmanın geldiğini söyleyebiliriz. Dişlerde diğer organlar gibi zamanla özelliğini yitirirler. Dişlerin doğal renklerini kaybetmesinde günlük olarak tükettiğimiz çay, kahve gibi içeceklerin de büyük payı vardır. Bazı diğer renk bırakıcı olan özellikte yiyeceklerin de dişlerin doğal rengini kaybetmesinde katkısı olduğunu söyleyebiliriz.

Diş beyazlatma yöntemleri genelde dişlerde sağladığı etkinin ton olarak miktarına göre ayrılabilirler. Diş beyazlatma amaçlı kullanılan ürünlerin genelde diş tonunda uzun vadede 1 ila 2 tonluk beyazlama sağladığını bununla birlikte dişçinizin ofisinde veya diş hekiminizin gözetiminde yapılan ankara diş temizletme ve diş beyazlatma tedavilerinin sekiz tona kadar beyazlama sağladığını söylemek mümkündür. Günümüzde diş beyazlatma tedavileri çok pahalı olan işlemler de değildirler. Ofis tipi diş beyazlatma tedavilerinin, evde uygulanan diş beyazlatma tedavilerine göre daha pahalı olduğunu söyleyebiliriz.

Ev tipi ve ofis tipi diş beyazlatma

Ofis Tipi Diş Beyazlatma Tedavisi

Ofis tipi diş beyazlatma işlemi dişçinizin ofisinde uygulanan bir tedavi yöntemidir. Bu operasyonun uygulanmasının ardından kişinin yaşına ve dişlerinin özelliğine de bağlı olarak sekiz tona kadar beyazlama beklenebilir. Ofis tipi diş beyazlatmada minimum diş beyazlatma ton miktarı ise üçtür. Bu açıdan ofis tipi diş beyazlatma tedavilerinin en kısa sürede en fazla etkiyi yapan tedavi yöntemi olduğunu söylemek mümkün.

Bu diş beyazlatma prosedüründe, dişçiniz diş beyazlatma ürünlerini doğrudan dişlerinize uygular. Bu ürünler ısı etkisi, özel ışınlar veya bir lazer aracılığıyla da dişinize uygulanabilir. Bu noktada diş hekiminiz uygulanacak prosedürün hangisi olduğuna karar verecektir. Tedavinin uygulanmasının ardından geçen 30 ila 60 dakikalık süreçte tedavinin sonuçlarını görmek mümkündür. Bununla birlikte düzenli ofis tipi diş beyazlatma tedavisi yaptırarak çok başarılı sonuçların elde edilmesi de söz konusu. Genelde Ankara diş hekimleri diş beyazlatma işlemlerini birkaç seansa yayacak şekilde uygulamayı tercih ederler. Bu sayede elde edilen kaliteli sonuç da kalıcı bir hale gelir. Yine de yöntemin etkilerini daha ilk seanstan sonra görmek mümkündür. Ayrıca bu diş beyazlatma prosedürünün en pahalısı olduğunu da söyleyebiliriz.

Ev Tipi Diş Beyazlatma Yöntemleri

Diş hekimi kontrolünde evde uygulanan ankara diş beyazlatma yöntemleri ofis tipi diş beyazlatma yönteminden daha uygun fiyatlı bir yöntemdir. Bu yöntemde diş beyazlatma ürünleri diş hekiminin göstereceği şekilde ağıza uygulanır. Yöntemin uygulanması için kişilerin diş hekimi ofisini ziyaret etmesi ve ağız içi kalıplarını çıkarttırması gerekir. Yapılacak ilk işlem diş hekiminin ağız kalıbını çıkarması ve bu kalıbı kişiye vermesidir. Daha sonra diş hekiminin gösterdiği şekilde evde belirli sürelerle bu kalıbın ağıza uygulanması ve dişlerin beyazlatılması söz konusudur. Bu kalıp içerisinde de diş beyazlatma ürünleri kullanılır. Bu noktada diş beyazlatma ürünlerinin bir kalıp içerisinde ağıza uygulanması büyük önem taşır. Çünkü bu ürünlerin diş etleriyle doğrudan temas etmemesi gerekmektedir. Ev tipi diş beyazlatma işlemi tüm dişlere aktif olarak uygulanan bir yöntem olduğu için, özellikle ofis tipi tedaviden sonra da yaygın olarak tercih edilmektedir. Ofis tipi tedavi özellikle ön dişlerde etkiliyken, ev tipi tedavinin tüm dişlerde etkili olduğunu söyleyebiliriz.